--------------

RUNNER'S NICHE

--------------

Vol. 1 No. 5(A) August, 1996

**SPECIAL EDITION**

This special edition is a listing of the final results in the

Olympics

****************************

RESULTS OF THE 1996 OLYMPICS

****************************

 

 

* WOMENS TRIPLE JUMP *

1. Inessa Kravets - Ukraine 15.33 (50' 3 1/2")

2. Inna Lasovskaya - Russia 14.98 (49' 1 3/4")

3. Sarka Kasparkova - Czech Republic 14.98 (49' 1 3/4")

4. Iva Prandzheva - Bulgaria 14.92 (48' 11 1/2")

5. Ashia Hansen - Great Britain 14.49 (48' 6 1/2")

6. Olga Vasdeki - Greece 14.44 (47' 4 1/2")

7. Ruiping Ren - China 14.30 (46' 11")

8. Rodica Mateescu - Romania 14.21 (46' 7 1/2")

...11. Sheila Hudson - USA 14.02 (46')

* MENS TRIPLE JUMP *

1. Kenny Harrison - USA 18.09 (59' 4 1/2") (Olympic record)

2. Jonathan Edwards - Great Britain 17.88 ( 58' 8")

3. Yoelbi Quesada - Cuba 17.44 (57' 2 3/4")

4. Mike Conley _ USA 17.40 (57' 1 ")

5. Armen Martirosyan - Armenia 16.97 (55' 8 1/4")

6. Brian Wellman - Bermuda 16.95 (55' 7 1/2")

7. Galin Georgiev - Bulgaria 16.92 (55' 6 1/4")

8. Robert Howard - USA 16.90 (55' 5 1/2")

* WOMENS LONG JUMP *

1. Chioma Ajunwa - Nigeria 7.12 (23' 4 1/2") (African Record)

2. Fiona May - Italy 7.02 (23' 1/2")

3. Jackie Joyner-Kersee - USA 7.00 (22'11 3/4")

4. Niki Xanthou - Greece 6.97 (22' 10 1/2")

5. Iryna Chekhovsova - Ukraine 6.97 (22' 10 1/2")

6. Agata Karczmarek - Poland 6.90 (22' 7 3/4")

7. Iva Prandzheva - Bulgaria 6.82 (22' 4 1/2")

8. Nicole Boegman - Australia 6.73 (22' 1")

* MENS LONG JUMP *

1. Carl Lewis - USA 8.50 (27' 10 3/4")

2. James Beckford - Jamaica 8.29 (27' 4 3/4")

3. Joe Greene - USA 8.24 (27' 1/2")

4. Emmanuel Bangue - France 8.19 (26' 10 1/2")

5. Mike Powell - USA 8.17 (26' 9 3/4")

6. Gregor Cankar - Slovenia 8.11 (26' 7 1/4")

7. Aleksandr Glovatskiy - Belarus 8.07 (26' 5 3/4")

8. Mattias Sunneborn - Sweden 8.06 (26' 4 1/2")

* WOMENS SHOT PUT *

1. Astrid Kumbernuss - Germany 20.56 (67' 5 1/2")

2. Xinmei Sui - China 19.88 (65' 2 1/4")

3. Irina Khudorozhkina - Russia 19.35 (63' 6")

4. Vita Pavlysh - Ukraine 19.30 (63' 4")

5. Connie Price-Smith - USA 19.22 (63' 3/4")

6. Stephanie Storp - Germany 19.06 (62' 6 1/2")

7. Kathrin Neimke - Germany 18.92 (62' 1")

8. Irina Korzhanenko - Russia 18.68 (61' 3 1/2")

9. Ramona Pagel - USA 18.48 (60' 7 3/4")

* MENS SHOT PUT *

1. Randy Barnes - USA 21.62 (70'11 1/4")

2. John Godina - USA 20.79 (68' 2 3/4")

3. Oleksandr Bagach - Ukraine 20.75 (68' 1")

4. Paolo Dal Soglio - Italy 20.74 (68' 1/2")

5. Oliver-sven Buder - Germany 20.51 (67' 3 1/2")

6. Roman Virastyuk - Ukraine 20.45 (67' 1 1/4")

7. CJ Hunter - USA 20.39 (66' 11")

8. Dragan Peric - Yugoslavia 20.07 (65'10 1/4")

* WOMENS DISCUS *

1. Ilke Wyludda - Germany 69.66 (228'6")

2. Natalya Sadova - Russia 66.48 (218' 1")

3. Elya Zvreva - Belarus 65.64 (215' 4 1/4")

4. Franka Dietzch - germany 65.48 (214' 10")

5. Yanling Xiao - China 64.72 (212' 4 1/4")

6. Olga Chernyavskaya - Russia 64.70 (212' 3 1/2")

7. Nicole Grasu - Romania 63.28 (207' 7")

8. Lisa-Marie Vizaniari 62.48 (205')

* MENS DISCUS *

1. Lars Riedel - Germany 69.40 (227'7 1/2") (Olympic record)

2. Vladimir Dubrovshchik - Belarus 66.60 (218' 5 3/4")

3. Vasiliy Kaptyukh - Belarus 65.80 (215' 10 1/2")

4. Anthony Washington - USA 65.42 (214' 10 1/2")

5. Virgilijus Alekna - Lithiania 65.30 (214' 2 3/4")

6. Jurgen Schult - Germany 64.62 (212' 1/2")

7. Vitaliy Sidorov - Ukraine 63.78 (209' 2 3/4")

8. Vaclovas Kidykas - Lithuania 62.78 (205' 11 3/4")

*MENS HAMMER*

1. Balazs Kiss - Hungary 81.24 (266' 6 1/2")

2. Lance Deal - USA 81.12 (266'1 3/4")

3. Oleksiy Krykun - Ukraine 80.02 (262' 5 3/4")

4. Andriy Skvaruk - Ukraine 79.92 (262' 2 1/4")

5. Heinz Weis - Germany 79.78 (261' 8 3/4")

6. Ilya Konovalov - Russia 78.72 (258' 3 1/4")

7. Igor Astapkovich - Belarus 78.20 (256' 7")

8. Sergey Alay - Belarus 77.28 (253' 6")

* WOMENS JAVELIN *

1. Heli Rantanen - Finland 67.94 (222' 11")

2. Louise McPaul - Australia 65.54 (215')

3. Trine Hattestad - Norway 64.98 (213' 2")

4. Isel Lopez - Cuba 64.68 (212' 2")

5. Xiomara Rivero - Cuba 64.48 (211' 6")

6. Karen Forkel - Germany 64.18 (210' 7")

7. Mikaela Inberg - Finland 61.52 (201' 10")

8. Lei Li - China - 60.74 (199' 3")

* MENS JAVELIN *

1. Jan Zelezny - Czech Republic 88.16 (289' 3")

2. Steve Backley - Great Britain 87.44 (286' 10")

3. Seppo Raty - Finland 86.98 (285'4")

4. Raymond Hecht - Germany 86.88 (285')

5. Boris Henry - Germany 85.68 (281' 1")

6. Sergey Makarov - Russia 85.30 (279' 10")

7. Kimmo Kinnunen - Finland 84.02 (275' 8")

8. Tom Pukstys - USA 83.58 (274' 2")

* WOMENS HIGH JUMP *

1. Stefka Kostadinova - Bulgaria 2.05 (6' 8 3/4")

2. Niki Bakogianni - Greece 2.03 (6' 8")

3. Inha Babakova - Ukraine 2.01 (6' 7")

4. Antonella Bevilacqua - Italy 1.99 (6' 6 1/4")

5. Yelena Gulyayeva - Russia 1.99 (6' 6 1/4")

6.(tie) Alina Astafei - Germany 1.96 (6' 5")

Tatyana Motkova - Russia 1.96

Nele Zilinskiene - Lithuania 1.96

... 10 tie Tisha Waller - USA 1.93 (6' 4")

* MENS HIGH JUMP *

1. Charles Austin - USA 2.39 (7' 10")

2. Artur Partyka - Poland 2.37 (7' 9 1/4")

3. Steve Smith - great Britain 2.35 (7' 8 1/2")

4. Dragutin Topic - Yugoslavia 2.32 (7' 7 1/4")

5. Steinar Hoen - Norway 2.32 (7' 7 1/4")

6. Lambros Papakostas - Greece 2.32 (7' 7 1/4")

7. Tim Forsyth - Australia 2.32 (7' 7 1/4")

8. Jin-Yaek Lee - Korea 2.29 (7' 6 ")

* MENS POLE VAULT *

1. Jean Galfione - France 5.92 (19'5") (Olympic Record)

2. Igor trandenkov - Russia 5.92 (19' 5")

3. Andrei Tivontchik - Germany 5.92 (19' 5")

4. Igor Potapovich - Kazakhstan 5.86 (19' 2 3/4")

5. Pyotr Bochkaryok - Russia 5.86 (19' 2 3/4")

6. Dimitry Markov - Balarus 5.86 (19" 2 3/4")

7. Tim Lobinger - Germany 5.80 (19' 1/4")

8. Lawrence Johnson - USA 5.70 (18' 8 1/4")

* WOMENS 100 METER HURDLES *

1. Ludmila Enquist - Sweden 12.58

2. Brigita Bukovec - Slovania 12.59

3. Patricia Girard-Leno - France 12.65

4. Gail Devers - USA 12.66

5. Dione Rose - Jamaica 12.74

6. Michelle Freeman - Jamaica 12.76

7. Natalya Shekhodanova - Russia 12.80

8. Lynda Goode - USA 13.11

*MENS 110 HURDLES*

1. Alan Johnson - USA 12.95 (Olympic Record)

2. Mark Crear - USA 13.09

3. Florian Schwarthoff - Germany 13.17

4. Colin Jackson - Great Britain 13.19

5. Emilio Valle - Cuba 13.20

6. Eugene Swift - USA 13.23

7. Kyle Vander-Kuyp - Australia 13.40

8. Erick Batte - Cuba 13.43

* WOMENS 100 METERS *

1. Gail Devers - USA 10.94

2. Merlene Ottey - Jamaica 10.94

3. Gwen Torrence - USA 10.96

4. Chandra Sturrup - Bahamas 11.00

5. Marina Trandenkova - Russia 11.06

6. Natalya Voronova - Russia 11.10

7. Mary Onyali - Nigeria 11.13

8. Zhanna Pintusevych - Ukraine 11.14

*MENS 100 METERS*

1. Donovan Bailey 9.84 (World Record)

2. Frank Fredricks - Namibia 9.89

3. Ato Boldon - Trinidad and Tobago 9.90

4. Dennis Mitchel - USA 9.99

5. Mike Marsh - USA 10.00

6. Davidson Ezinwa - Nigeria 10.14

7. Michael Green - Jamaica 10.16

8. Linford Christie - Great Britain - DQ

* WOMENS 200 METERS *

1. Marie-Jose Perec - France 22.12

2. Merlene Ottey - Jamaica 22.24

3. Mary Onyali - Nigeria 22.38

4. Inger Miller - USA 22.41

5. Galina malchugina - Russia 22.45

6. Chandra Sturrup - Bahamas 22.54

7. Juliet Cuthbert - Jamaica 22.60

8. Carlete Guidry - USA 22.61

* MENS 200 METERS *

1. Michael Johnson - USA 19.32 (World Record)

2. Frank Fredericks - Namibia 19.68

3. Ato Boldon - Trinidad and Tobago 19.80

4. Obadele Thompson - Barbados 20.14

5. Jeff Williams - USA 20.17

6. Ivan Garcia - Cuba 20.21

7. Patrick Stevens - Belgium 20.27

8. Michael Marsh - USA 20.48

* WOMENS 400 METERS *

1. Marie-Jose Perec - France 48.25 (Olympic Record)

2. Cathy Freeman - Australia 48.63

3. Falilat Ongunkoya - Nigeria 49.10 (African Record)

4. Pauline Davis - Bahamas 49.28

5. Jearl Miles - USA 49.55

6. Fatima Yusuf - Nigeria 48.77

7. Sandie Richards - Jamaica 50.45

8. Grit Breuer - Germany 50.71

* MENS 400 METERS *

1. Michael Johnson - USA 43.49 (Olympic Record)

2. Roger Black - Great Britain 44.41

3. Davic Kamoga - Uganda 44.53

4. Alvin Harrison - USA 44.62

5. Iwan Thomas - Great Britain 44.70

6. Roxbert Martin - Jamaica 44.83

7. Davian Clarke - Jamaica 44.99

8. Ibrahim Ishmail - Qatar DNF

*WOMENS 800 METERS *

1. Svetlana Masterkova - Russia 1:57.73

2. Anna Quirot - Cuba 1:58.11

3. Maria Mutola - Mozamique 1:58.71

4. Kelly Holmes - great Britain 1:58.81

5. Yelena Afankyeva - Russia 1:59.57

6. Patricia Djate-Taillard - France 1:59.61

7. Natasha Dukhnova - Belarus 2:00.32

8. Toni Hodgkinson - New Zealand 2:00.54

* MENS 800 METERS *

1. Vebjoern Rodal - Norway 1:42.58 (Olympic Record)

2. Hezekiel Sepeng - South Africa 1:42.74

3. Fred Onyancha - Kenya 1:42.79

4. Noberto Tellez - Cuba 1:42.85

5. Nico Motchebon - Germany 1:43.91

6. David Kiptoo - Kenya 1:44.19

7. Johny Gray - USA 1:44.21

8. Benyounes Lahlou - Morocco 1:45.52

* WOMENS 1500 METERS *

1. Svetlana Masterkova - Russia 4:00.83

2. Gabriela Szabo - Romania 4:01.54

3. Theresia Kiesl - Austria 4:03.56

4. Leah Pells - Canada 4:03.56

5. Margaret Crowley - Australia 4:03.79

6. Carla Sacramento - Portugal 4:03.91

7. Lyudmila Borisova - Russia 4:05.90

8. Malgorzata Rydz - Poland 4:05.92

...10. Regina Jacobs - USA 4:07.21

11. Kelly Holmes - great Britain 4;07.46

* MENS 1500 METERS*

1. Noureddine Morceli - Algeria 3:35.78

2. Fermin Cacho - Spain 3:36.40

3. Stephen Kipkorir - Kenya 3:36.72

4. Laban Rotich - Kenya 3:37.39

5. Willian Tanui 3:37.42

6. Abdi Bile - Somalia 3:38.03

7. Marko Koers - Netherlands 3:38.16

8. Ali Hakimi - Tunisia 3:38.19

* MENS 3000 METER STEEPLECHASE *

1. Joseph Keter - Kanya 8:07.12

2. Moses Kiptanui - Kenya 8:08.33

3. Alessa Lambruschini - Italy 8:11.28

4. Matthew Birir - Kenya 8:17.18

5. Mark Croghan - USA 8:17.84

6. Steffan Brand - Germany 8:18.52

7. Brahim Boulami - Morocco 8:23.13

8. Jim Svenoey - Norway 8:23.39

* WOMENS 5000 METERS *

1. Junxia Wang - China 14:59.88

2. Pauline Konga - Kenya 15:03.49

3. Roberta Brunet - Italy 15:07.52

4. Michiko Shimizu - japan 15:09.05

5. Paula Radcliffe - great Britain 15;13.11

6. Yelena Romanova - Russia 15:14.09

7. Elena Fidatov - Romania 15;16.71

8. Rose Cheruiyot - Kenya 15:17.33

9. Lynn Jenning - USA 15:17.50

10. Amy Rudolph - USA 15:19.77

* MENS 5000 METERS *

1. Venuste Niyongabo - Burundi 13:07.96

2. Paul Bitok - Kenya 13:08.16

3. Khalid Boulami - Morocco 13:08.37

4. Dieter Baumann - Germany 13:08.81

5. Tom Nyariki - Kenya 13:12.21

6. Bob Kennedy - USA 13:12.35

7. Enrique Molina - Spain 13:12.91

8. Brahim Lahlafi - Morocco 13:13.26

* WOMENS 10,000 METERS *

1. Fernanda Ribeiro - Portugal 31:01.63 (Olympic Record)

2. Junxia Wang - China 31:02.58

3. Gete Wami - Ethiopia 31:06.65

4. Derartu Tulu - Ethiopia 31:10.46

5. Masako Chiba - Japan 31:20.62

6. Tecla Loroupe - Kenya 31:23.22

7. Yuko Kawakami - Japan 31:23.23

8. Iulia Negura - Romania 31:26.46

...13 Colleen DeReuck - South Africa 32:14.69

* MENS 10,000 METERS*

1. Haile Gebrselassie - Ethiopia 27:07.34 (Olympic Record)

2. Paul Tergart - Kenya 27:08.17

3. Salah Hissou - Morocco 27:24.67

4. Aloys Nizigama - Burundi 27:33.79

5. Josphat Machuka - Kenya 27:35.08

6. Paul Keoch - Kenya 27:35.19

7. Khalid Skah - Morocco 27:46.98

8. mathias Ntawulikura 27:50.73

* WOMENS MARATHON *

1. Fatuma Roba - Ethiopia 2:26:05

2. Valentina Yegorova - Russia 2:28:05

3. Yuko Arimori - Japan 2:28:39

4. Katrin Doerre-Heinig - Germany 2:28:45

5. Rocio Rios - Spain 2:30:50

6. Lidia Simon - Romania 2:31:04

7. Maria Machado - Portugal 2:31:11

8. Sonja Krolik - Germany 2:31:16

9. Xiujuan Ren - Peoples republic of China 2:31:21

10. Anne Marie Lauck - United States 2:31:30

11. Malgorzata Sobanska - Poland 2:31:52

12. Izumi Maki - Japan 2:32:35

13. Ornella Ferrara - Italy 2:33:09

14. Monica Pont - Spain 2:33:27

15. Angeline Kanana - Keyna 2:34:19

16. Liz McColgan - Great Britain 2:34:30

17. Junko Asari - Japan 2:34:31

18. Franziska Rochat - Moser - Switzerland 2:34:48

19. Grieselda Gonzalez - Argentina 2:35:12

20. Song ok Jong - N Korea 2:35:31

21. Irina Bogachova - Kyrgyzstan 2:34:44

22. Inglandini Gonzales - Columbia 2:35:45

23. Serap Aktas - Turkey 2:36:14

24. Yelena Mazovka - Belarus 2:36:22

25. Marleen Renders - Belgium 2:36:27

...31. Linda Somers - United States 2:36:58

32. Daunta Bartoszek - Canada 2:37:06

33. Mari Carmen Diaz - Mexico 2:37:14

...46. Lorraine Moller - New Zealand 2:42:21

...56. Nadia Prasad - France 2:50:05

Notable DNFs:

Joyce Chepchumba - Keyna

Salina Chirchir - Kenya

Elana Meyer - South Africa

Uta Pippig - Germany

Jenny Spangler - United States

Martha Tenario - Equador

* MENS MARATHON *

1. Josia Thugwane - South Africa 2:12:36

2. Bong-Ju Lee - Korea 2:12:39

3. Eric Wainaina - Kenya 2:12:44

4. Martin Fiz - Spain 2:13:20

5. Richard Nerurkar - great Britain 2:13:39

6. German Silva - Mexico 2:14:29

7. Ateve Moneghetti - Australia 2:14:35

8. Benjamin Paredes - Mexico 2:14:55

9. Danilo Goffi - Italy 2:15:08

10. Luis Antonio Dos Santos - Brazil 2:15:55

11. Carlos Grisales - Columbia 2:15:56

12. Yi-Yong Kim - Korea 2:16:17

13. Tendai Chimusasa - Zimbabwe 2:16:31

14. Antonio Pinto - Portugal 2:16:41

15. Dionicio Ceron - Mexico 2:16:48

16. Mwenze Kalombo - Zaire 2:17:01

17. Lesek Beblo - Poland 2;17:04

18. Alberto Juzdado - Spain 2:17:24

19. Hiromi Taniguichi - Japan 2;17:26

20. Salvatore Bettiol - Italy 2:17:27

21. Peter Fonseca - Canada 2:17:28

22. Rolando Vera - Ecuador 2:17:40

23. Rod De Highden - Australia 2:17:42

24. Jose Luis Molina - Costa Rica 2:17:49

25. Domingos Castro - Portugal 2:18:03

...28. Keith Brantly - USA 2:18:17

...31. Bob Kempainen _ USA 2:18:38

...35. Carey Nelson - Canada 2:19:39

...41. Mark Coogan - USA 2:20:27

42. Ahmed Salah - Djibouti 2:20:33

... 56. Ezequiel Bitok 2:23:03

Notable DNFs:

Belayneh Densamo - Ethiopia

Wan-Ki Kim - Korea

Turbo Tumo - Ethiopia

* WOMENS 10 K RACEWALK *

1. Yelena Nikolayeva - Russia 41:49

2. Elisabetta Perrone - Italy 42:12

3. Yan Wang - China 42:19

4. Yan Gu - China 42:34

5. Rossella Giordano - Italy 42:43

6. Dlya Kardapoltseva - Belarus 43:02

7. Katarzyna Radtke - Poland 43:05

8. Valya Tsybulskaya - Belarus 43:21

9. Maria Urbanikne Rozsa - Hungary 43:32

10. Yelena Gruzinova - Russia 43:50

...12. Kerry Saxby-Junna - Australia 42:59

...14. Michelle Rohl - USA 44:29

...20. Deb Lawrence - USA 45:32

DQ: Victoria Herazo - USA

* MENS 20 K RACEWALK *

(Top 10 plus notable idividuals)

1. Jefferson Perez - Equador 1:20:07

2. Ilya Markov - Russia 1:20:16

3. Bernardo Segura - Mexico 1:20:23

4. Nick Ahern - Australia 1:20:31

5. Rishat Shafikov - Russia 1:20:41

6. Aigars Fadejevs - LAtvia 1:20:47

7. Mikhail Shchennikov - Russia 1:21:09

8. Robert Korzeniowski - Poland 1:21:13

9. Yevgeniy Misyulya - Belarus 1:21:16

10. Thierry Toutain - France 1:21:56

...42. Arturo Huerta - Canada 1:28:28

...50. Curt Clausen - United States 1:32:11

DQs:

Igor Kollar - Slovakia

Mingcai Li - People's Republic of China

Julio Martinez - Guatemala

Roberto Oscal - Guatemala

Miguel Angel Rodriquez - Mexico

Julius Sawe - Kenya

*MENS 50 K RACEWALK*

(Top 10 plus notable individuals)

1. Robert Korzeniowski - Poland 3:43:30

2. Mikhail Shchennikov - Russia 3:43:46

3. Valentin Massana - Spain 3:44:19

4. Arturo DiMezza - Italy

5. Viktor Ginko - Belarus 3:45:27

6. Ignacio Zamudio - Mexico 3:46:07

7. Valentin Kononen - Finland 3:47:40

8. Sergey Korepanov - Kazakhstan 3:48:42

9. Daniel Garcia - Mexico 3:50:05

10. Tim Berrett - Canada 3:51:28

...24. James Allen - USA 4:01:18

...26. Andrzej Chylinski - USA 4:03:13

DQ: Herm Nelson - USA

DQ: Thierry Toutain - France

* WOMENS 400 METER RELAY *

1 USA 41.95

2. Bahamas 42.14

3. Jamaica 42.14

4. Russia 42.27

5. Nigeria 42.56

6. France 42.76

7. Australia 43.70

8. Great Britain 43.93

* MENS 400 METER RELAY *

1. Canada 37.69

2. USA 38.05

3. Brazil 38.41

4. Ukraine 38.55

5. Sweden 38.67

6. Cuba 39.39

France DNF

Ghana DNS

* WOMENS 1600 METER RELAY *

1. USA 3:20.91

2. Nigeria3:21.04 (African record)

3. Germany 3;21.14

4. Jaimaica 3:21.69

5. Russia 3:22.22

6. Cuba 3:25.85

7. Czech republic 3:26.99

8. France 3:28.46

* MENS 1600 METER RELAY *

1. USA 2:55.99

2. Great Britain 2:56.60

3. Jamaica 2:59.42

4. Senegal 3:00.64

5. Japan 3:00.76 (Asian record)

6. Poland 3:00.96

7. Bahamas 3:02.71